Przyczyny trądziku

Jakie są przyczyny trądziku

Trądzik to problem, z którym mierzą się nie tylko osoby w wieku dojrzewania, ale także dorosłe. Zmiany trądzikowe występują przede wszystkim na twarzy, dekolcie oraz na plecach. Krosty, zaskórniki, grudki wyglądają nieestetycznie i często powodują obniżenie pewności siebie. Właśnie dlatego dobrze od razu rozpocząć walkę i podjąć odpowiednie leczenie.

Co warto wiedzieć na temat leczenia trądziku? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Przyczyny trądziku

W przypadku trądziku młodzieńczego do czynienia mamy ze zmianami hormonalnymi oraz ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych, nadmierną keratynizacją w  okolicy ujść mieszków włosowych, a także ze  stanem zapalnym w obrębie jednostki włosowo-łojowej.

W przypadku trądziku u dorosłych najczęstszymi przyczynami są zaburzenia hormonalne, a także niewłaściwa dieta i stres.

Konsultacja u specjalisty

Leczenie trądziku najlepiej rozpocząć od konsultacji. Specjalista skontroluje  kondycję skóry, rodzaj zmian oraz  stan zaawansowania omawianej choroby skórnej. W zależności konkretnego przypadku,  lekarz opracuje plan leczenia, zaleci terapię pielęgnacyjną, przepisze odpowiednie leki, udzieli cennych porad i odpowie na każde z pytań. Specjalista może też zalecić przeprowadzanie różnego typu zabiegów, na przykład oczyszczania manualnego, peelingów, kwasów.

Terapia antytrądzikowa

W leczeniu trądziku ważnych jest wiele kwestii, przede wszystkim przestrzeganie zaleceń specjalisty, zdrowa dieta, prawidłowa pielęgnacja.

  1. Codzienna pielęgnacja ‒ skóra trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dokładnie oczyszczenie twarzy, nawilżenie, odżywianie to podstawa. Istotne jest, by w czasie pielęgnacji używać odpowiednich preparatów i kosmetyków. Stosowane pianki, kremy, toniki i inne preparaty powinny normalizować wydzielanie sebum, zmniejszać widoczność porów, złuszczać martwe komórki naskórka, działać antybakteryjnie, zwężać pory. Ważne jest także, by stosowane kosmetyki zapewniły odpowiedni poziom nawilżenia oraz  odżywienia skóry i pozostawiły ją odświeżoną.
  2. Dieta ‒ w terapii trądziku ważna jest także zdrowa, bogata w witaminy dieta. Osoby zmagające się z trądzikiem powinny unikać słonych i słodkich przekąsek, fast-foodów, żywności przetworzonej.

Zabiegi wspomagające leczenie trądziku

Leczenie trądziku można wspomagać różnego typu zabiegami, między innymi takimi, jak:

  • Peeling kawitacyjny/mikrodermabrazja diamentowa ‒ podczas takich zabiegów usuwane są górne warstwy martwego naskórka oraz inne, zalegające na skórze zanieczyszczenia. Taki zabieg sprawia, że skóra jest oczyszczona i dobrze przygotowana do innych terapii antytrądzikowych.
  • Prądy D’arsonvala ‒ prądy D’arsonvala mają działanie bakteriobójcze, zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.
  • Kwas azelainowy ‒ kwas azelainowy doceniony został już przez wiele, zmagających się z trądzikiem osób. Ów kwas ma działanie przeciwbakteryjne, doskonale radzi sobie w walce z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, grudkami, reguluje wydzielanie sebum, redukuje przebarwienia i sprawia, że skóra jest w lepszej kondycji. Oprócz kwasu azelainowego często stosuje się także kwas retinowy z witaminą C, tak zwany yellow pell, oraz kwas ferulowy.
  • Laser frakcyjny CO2 – po zakończeniu leczenia często pojawia się inny problem, nieestetyczne blizny potrądzikowe. Medycyna estetyczna proponuje w tym zakresie różne rozwiązania, między innymi laser frakcyjny CO2, a także osocze bogatopłytkowe, laseroterapię, peelingi.

Podsumowanie

Wiele osób zmaga się z różnego typu problemami z cerą, między innymi z trądzikiem. Leczenie trądziku najlepiej rozpocząć od wizyty u specjalisty, który zdiagnozuje stan skóry i rodzaj zmian i opracuje plan leczenia, zaleci terapię farmakologiczną, dobierze kosmetyki, zaleci wykonanie odpowiednich zabiegów, na przykład peelingu kawitacyjnego bądź kwasów.

Scroll to Top