Pielęgnacja skóry latem

Jakie dbać o skórę latem ?

Choć lato to czas relaksu, wakacji i szeroko pojętego wypoczynku, pamiętajmy o naszej cerze. Zaniedbania w tej kwestii mogą poskutkować przesuszeniem, podrażnieniem i ogólnym pogorszeniem kondycji skóry.

W jaki sposób dbać o skórę latem? Czym różni się pielęgnacja letnią porą od tej stosowanej zimą? Na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę? Przygotowaliśmy kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Krem do twarzy na lato ‒ jaki wybrać?

Pielęgnacja skóry latem różni się od pielęgnacji zimowej. Zimą zalecane są ciężkie, tłuste kremy, które zapewniają ochronę przed temperaturą, wiatrem, unoszącym się w powietrzu smogiem. Zimową porą istotne jest również łagodzenie skutków szoków termicznych, z którymi mamy odczynienia na przykład wtedy, gdy z ogrzewanego pomieszczenia wychodzimy na mróz bądź z mrozu wchodzimy do pomieszczeń, w których panuje wysoka temperatura.

Latem stosujemy lekkie kremy, żelo-kremowe, o konsystencji musu bądź emulsji ‒ takie, które nie obciążą skóry. Pamiętajmy, że latem skóra może być przesuszona, dlatego zadbajmy o jej odpowiednie nawilżenie oraz intensywną ochronę przed promieniami słonecznymi.

Filtry przeciwsłoneczne – rodzaje

Kremów z filtrem warto używać przez cały rok, nawet w pochmurne, zimowe dni. Wybór wspomnianych kosmetyków jest bardzo duży, wyróżniamy kremy zawierające różne rodzaje filtrów, są:

  • Filtry chemiczne ‒ w przypadku filtrów chemicznych, inaczej syntetycznych, do czynienia mamy z organicznymi związkami chemicznymi. Związki chemiczne wnikają w wierzchnie warstwy naskórka, absorbują energię słoneczną, a następnie przekształcają ją w energię cieplną. Kremy z takim filtrem nie pozostawiają białego filmy na skórze. Wśród kremów z filtrami chemicznymi wyróżniamy te o wąskim spektrum działania, pochłaniające promieniowanie UV-B i część UV-A oraz o spektrum szerokim, które pochłaniają promieniowanie UV-A i UV-B.
  • Filtry mineralne ‒ filtry minerale, nazywane również fizycznymi, należą do grupy związków nieorganicznych, a występują w postaci tlenku cynku oraz tlenku tytanu. Cząsteczki filtrów mineralnych nie wnikają w głąb skóry, lecz tworzą na niej film ochronny. W związku z tym, że wspomniane kosmetyki nie wnikają w głąb skóry, nie powodują podrażnienia oraz uczuleń. W przypadku kremów z filtrem mineralnym na twarzy może pozostać biały film.
  • Filtry mieszane ‒ dostępne są również kremy z filtrami mieszanymi. W przypadku tego typu kremów do czynienia mamy z podwójną ochroną ‒ absorpcją promieni słonecznych i ich odbijaniem. Takie kosmetyki zalecane są dla osób o bardzo jasnej skórze, mających problemy z poparzeniami słonecznymi.
  • Filtry naturalne ‒ możemy także spotkać się z filtrami naturalnymi. Niektóre z substancji, na przykład masło Shea, zawierają składniki będące odpowiednikiem filtrów chemicznych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że stosownie wyłącznie filtrów naturalnych nie zapewni odpowiedniej ochrony.

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SPF

Dostępne są kremy o różnym wskaźniku SPF. Wybierając wskaźnik SPF, powinniśmy kierować się fototypem skóry. Wyróżniamy kremy o następujących wartościach SPF: 15, 20, 30, 50, a nawet 50+.

Pielęgnacja skóry latem – o czym jeszcze pamiętać?

Krem z filtrem to oczywiście nie wszystko, pamiętajmy także o delikatnym oczyszczaniu skóry i jej tonizowaniu. Latem dobrze też dać odpocząć skórze od nadmiernej ilości kosmetyków kolorowych.

Zdarzają się sytuacje, gdy kąpiele słoneczne trwają nieco za długo, a skóra jest sucha, zaczerwieniona, pojawiają się nawet dolegliwości bólowe. W takim przypadku zaleca się stosowanie specjalnych balsamów po opalaniu. Takie kosmetyki zapewnią uczucie chłodu i załagodzą podrażnienia.

Letnią porą warto także stosować wodę termalną, zapewni ona natychmiastowe odświeżenie, nieco nawilży skórę i sprawi, że poczujemy się bardziej komfortowo.

Podsumowanie

O pielęgnacji skóry powinniśmy pamiętać o każdej porze roku. Latem bardzo ważne jest stosowanie kremów o lekkiej konsystencji, żelowych, inaczej niż zimą, kiedy w szczególności polecane są kremy tłustsze i cięższe. Powinniśmy również pamiętać o regularnym stosowaniu kremów z filtrem ‒ brak ochrony przed nadmiernym działaniem promieni ultrafioletowych, poskutkuje przesuszeniem i podrażnieniem skóry, a także pojawieniem się przebarwień i zmarszczek.

Scroll to Top