Fotoprotekcja

Co to jest fotoprotekcja

O fotoprotekcji, czyli prawidłowej ochronie przed słońcem, powinniśmy pamiętać nie  tylko latem, ale przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Czym jest fotoprotekcja i dlaczego jest tak istotna? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury! 

Fotoprotekcja sztuczna i naturalna 

Fotoprotekcja to nic innego, jak ochrona przed promieniami słonecznymi. Wyróżniamy fotoprotekcję sztuczną i naturalną. Fotoprotekcja sztuczna to stosowanie odpowiednio dobranych kremów i innych kosmetyków z filtrem. Fotoprotekcja naturalna uzależniona jest od fototypu danej osoby. Wyróżniamy następujące fototypy: 

 • Fototyp I: niewielka ilość melaniny, skóra jasna, mająca lekko różowy odcień, łatwo ulegająca poparzeniom i podrażnieniom.
 • Fototyp II: cera jasna, z tendencją do powstawania piegów, łatwo ulegająca poparzeniom. 
 • Fototyp III: skóra z większą ilością melaniny, o lekko śniadym lub złotawym odcieniu. W przypadku tego typu fototypu, łatwo uzyskać brązową opaleniznę, poparzenia zdarzają się rzadko.   
 • Fototyp IV: skóra z dużą ilością melaniny, śniada lub oliwkowa, o dużej odporności na działanie słońca. 
 • Fototyp V: cera ciemna, żółtawa, która bardzo rzadko ulega poparzeniom. Fototyp charakterystyczny dla rasy żółtej oraz Arabów.
 • Fototyp VI: ciemnobrązowa, czarna skóra, która nie ulega poparzeniom słonecznym.

Promieniowanie słoneczne 

Wyróżniamy różne rodzaje promieniowania ultrafioletowego, są to: 

 • Promieniowanie UV-A ‒ UV-A, tak zwane promieniowanie długie, stanowi aż 95% docierającego do Ziemi promieniowania ultrafioletowego. UV-A ma zdolność przenikania przez chmury, szkło, a także przez ludzki naskórek ‒ dociera głęboko, aż do skóry właściwej. Brak ochrony przed promieniowaniem UV-A to między innymi zmarszczki i utrata jędrności skóry, wolne rodniki, przebarwienia, a nawet nowotwory skóry. 
 • Promieniowanie UV-B ‒ na Ziemię dociera około 4-5% promieniowania UV-B. Choć większość wspomnianego promieniowania zatrzymana jest przez atmosferę, nie oznacza to, że nie wnika ono w głąb naskórka i, że możemy zrezygnować z ochrony. Opisywane promieniowanie odpowiada za tak zwaną opaleniznę opóźnioną. 
 • Promieniowanie UV-C ‒ wspomniany rodzaj promieniowania nie dociera na Ziemię, jest zablokowany przez warstwę ozonową. 

Dlaczego fotoprotekcja jest tak ważna? 

Dlaczego prawidłowa ochrona przed promieniami słonecznymi jest taka ważna? Już wyjaśniamy. Wśród skutków działania promieni słonecznych i braku odpowiedniej ochrony wymienić możemy: 

 • przebarwienia
 • przyspieszenie procesu starzenia skóry 
 • podrażnienie i przesuszenie skóry 

Wszystko to sprawia, że skóra wygląda starzej i mniej atrakcyjnie. 

Ochrona przed słońcem

W przypadku ochrony przeciwsłonecznej konieczne jest stosownie odpowiednio dobranego kremu z filtrem. O stosowaniu takiego kremu powinny pamiętać wszystkie osoby, bez względu na typ skóry. Dostępne są kremy z filtrem dedykowane do cery suchej, tłustej, mieszanej czy wrażliwej. 

Ważne, aby wybrany krem miał lekką konsystencję, dobrze się wchłaniał i wyróżniał przyjaznym dla skóry składem. Dostępne są kremy o różnej wartości SPF, czyli wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej.  Wyróżniamy następujące kategorie: 

 • 10+ ‒ niska ochrona przeciwsłoneczna, przeznaczona głównie dla osób niemających problemów z przebarwieniami słonecznymi. 
 • 20+ ‒ ochrona przed promieniami słonecznymi na średnim poziomie, dobre rozwiązanie dla osób o fototypie III.
 • 30-50 ‒ wysoka ochrona przeciwsłoneczna, zalecana dla osób o fototypie II.
 • 50+‒ bardzo dobra ochrona przeciwsłoneczna, blokada około 98% promieni słonecznych, idealne rozwiązanie dla osób, które mają jasną cerę i zmagają się z poparzeniami słonecznymi. 

Podsumowanie 

Fotoprotekcja, czyli prawidłowa ochrona przed promieniami słonecznymi to bardzo ważna kwestia. Dobrze mieć na uwadze fakt, że nadmierne działanie promieni słonecznych przyspieszy proces starzenia skóry, sprawi, że na twarzy pojawią się przebarwienia, a skóra będzie przesuszona i podrażniona. Warto o tym pamiętać i każdego dnia pamiętać o odpowiedniej fotoprotekcji. 

Scroll to Top