Brak jędrności skóry
Brak jędrności skóry Lublin
Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami skóry, włosów, paznokci oraz niektórymi problemami kosmetycznymi, a także chorobami wenerycznymi czyli tymi przenoszonymi drogą płciową. Aby uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie dermatologii i wenerologii należy odbyć 5 letnie szkolenie w ośrodku, który uzyskał odpowiednią akredytacje.
W trakcie szkolenia pod okiem opiekuna specjalizacji lekarz zdobywa doświadczenie w zakresie rozpoznawania, diagnozowania i leczenie różnego rodzaju chorób. Niektórzy z nich są przeszkoleni w zakresie wykorzystania specjalistycznych procedur z zakresu chirurgii laserowej i dermatochirurgii i zajmują się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak brodawki wirusowe popularnie nazywane kurzajkami, znamion barwnikowych a nawet czerniaków. Uzyskane w trakcie specjalizacji umiejętności pozwalają im na prawidłowe diagnozowanie znamion barwnikowych i zmian guzkowych o charakterze łagodnym lub złośliwym za pomocą specjalnego urządzenia – dermatoskopu i wykonywanego za jego pomocą badania dermatoskopowego.
Inną techniką diagnostyczną jest pobieranie fragmentów chorobowo zmienionych tkanek lub usuwanie ich w całości celem przeprowadzenia badania histologicznego. Jest to badanie wysoce specjalistyczne które pozwala określić rodzaj zmiany w wysokim powiększeniu uzyskanym za pomocą mikroskopu optycznego.
Trychologia to dziedzina dermatologii która zajmuje się diagnostyką i leczeniem zmian w obrębie włosów, mieszków włosowych i skóry owłosionej głowy. Badanie takie przeprowadzane jest Tylko i wyłącznie przez lekarza dermatologa za pomocą dermoskopu.
Dermatolodzy jako specjaliści którzy całą swoją karierę zawodową poświęcili diagnozowaniu i leczeniu chorób skórnych mają doskonałą wiedzę odnośnie jej budowy i potrzeb pielęgnacyjnych. Przekłada się to bezpośrednio na umiejętność doskonałego doboru technik zabiegowych wykorzystywanych w medycynie estetycznej, która znajduje się w programie specjalizacyjnym z dermatologii. Dzięki temu biegle posługują się technikami zabiegowymi z wykorzystaniem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego celem likwidacji zmarszczek i przywracaniu odpowiednich proporcji twarzy lub nawilżeniu i rewitalizacji skóry.
Ponadto dermatolodzy w trakcie specjalizacji nabywają szeroką wiedze teoretyczną i praktyczną z zakresu wykorzystania laserów takich jak laser CO2, laser CO2 frakcyjny, Nd:Yag, IPL i wielu innych. Dzięki temu są w stanie stosować je z powodzeniem w leczeniu różnego rodzaju blizn po trądzikowych, blizn po operacyjnych, pourazowych, zamykaniu naczyń, likwidacji rumienia, likwidacji przebarwień, odmładzaniu i ujędrnianiu skóry.